Zdjęcie ogólne

BIELAŃSKI PRZEWODNIK

Ciekawe informacje znajdują się na stronie www.kultura.bielany.waw.pl

Aktywny wypoczynek
Bielany to świetne miejsce dla aktywnego wypoczynku, z uwagi walory dużych obszarów leśnych i parkowych na terenie dzielnicy oraz wiele ciekawych miejsc do zwiedzania..

Sieć dróg rowerowych na Bielanach jest dość gęsta, ma ok. 21 km długości.
Są liczne ścieżki do uprawiania joggingu, nordic walking, spacerów.

Rezerwat Las Bielański jest zlokalizowany w trójkącie między ulicą Marymoncką, Podleśną i Wybrzeżem Gdyńskim.

Nie ma w Europie drugiej takiej stolicy, która rozwijałaby się wzdłuż brzegów niezmiennie dzikiej rzeki i graniczyła z wiekową puszczą. Las Bielański to forpoczta owej kniei, rezerwat przyrodniczy, w niezwykły sposób współtworzący historię Warszawy i noszący tej historii ślady.

Obszar o powierzchni 130 ha, najdalej na południe wysunięty fragment Puszczy Mazowieckiej, ma status rezerwatu krajobrazowego. Sąsiedztwo Wisły, tarasowy układ skarpy nadrzecznej, wąwóz Potoku Bielańskiego oraz Góra Królewska (Polkowa) sprawiają, że krajobraz jest niezwykle malowniczy i urozmaicony. Najwspanialszymi reliktami dawnego boru są rozłożyste dęby, z których najgrubszy ma obwód 6,6 metra. Poza tym można tu spotkać stare jesiony, wiązy, graby, platany, lipy, jawory, olchy, sosny i robinie. Najstarsze drzewa liczą sobie ok. 400 lat.

Wśród drzew i krzewów (kruszyna, trzmielica i jarzębina) wczesną porą przemykają sarny, lisy i zające, powszechnie zaś występują wiewiórki i liczne gatunki ptaków, m. in. dzięcioły i sójki. Orientację w tych bogatych zasobach flory i fauny ułatwiają tablice umieszczone przy specjalnie zaprojektowanych szlakach.

Źródło: Jarosław Zieliński, Stolica, Warszawski Magazyn Ilustrowany, nr 9 (2186) lipiec-sierpień 2007, ss. 34-36.

Las Lindego jest niewielkim laskiem na warszawskich Bielanach. Zlokalizowany jest między ulicami Lindego, Marymoncką, Twardowską, Barcicką i Kasprowicza. Jest pozostałością po puszczy Kampinoskiej. Nazwa lasku pochodzi od nazwiska polskiego językoznawcy Samuela Lindego.

Las tworzy otulinę wokół Szpitala Bielańskiego. Przez jego teren przepływa okresowo Potok Bielański, przez który można przeprawić się kilkoma drewnianymi mostkami. Porośnięty jest przez stare drzewa. Zamieszkany głównie przez wiewiórki oraz ptaki.

Las Lindego ma ciekawą rzeźbę terenu i dosyć ciekawie rozmieszczone drzewostany. Od strony ulicy Lindego biegnie urokliwy wąski pas odcinającego się fragmentu ubogich siedlisk sosnowych. Następnie posuwając się na południe teren wznosi się i siedliska stają się żyźniejsze.

Źródło - Wikipedia

Ścieżka przyrodnicza „Las Bielański”
Do początkowego przystanku ścieżki przyrodniczej „Las Bielański” można dojechać autobusem lub tramwajem. Należy wysiąść przy skrzyżowaniu ulic Marymonckiej i Dewajtis na przystanku „UKSW” ZTM Warszawa.

Punkt widokowy na Tarasie Bielańskim
Punkt widokowy usytuowany jest w północno-wschodniej części Lasu Bielańskiego przy Wisłostradzie, obok Domu Rekolekcyjnego na ul. Dewajtis 3. Rozpościera się z niego widok na Wisłę i prawobrzeżną część Warszawy. Jest to część Lasu Bielańskiego położona na wysoczyźnie polodowcowej, której krawędź stanowi stroma skarpa. W miejscu, gdzie znajduje się taras widokowy, jej wysokość wynosi ok. 100 m n.p.m., jednocześnie wznosi się ona na około 20 metrów nad średni poziom wód Wisły.

Park Linowy Bielany
Nowa atrakcja dla całej rodziny na Bielanach, gwarantująca udaną zabawę i aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu. Zabawa w parku linowym to mocna dawka adrenaliny, możliwość sprawdzenia swoich sił i charakteru w ekstremalnych warunkach na 4 trasach o różnym stopniu trudności.
W zabawie mogą brać udział wszyscy chętni i odważni. Fachowa opieka doświadczonych instruktorów pozwala każdemu - bez ograniczeń wieku wziąć udział we wspaniałej zabawie i przeżyciu super przygody.
Atrakcyjna lokalizacja - na obrzeżach Lasu Bielańskiego ,wygodny dojazd (Wisłostrada-Gwiaździsta), lub ścieżkami rowerowymi wzdłuż Kępy Potockiej.

Skatepark Bielany
Adres skateparku - ul. Wrzeciono 24 (Gimnazjum nr 75)
Godziny otwarcia: bez ograniczeń
Cennik: wstęp bezpłatny
Dostępne przeszkody: - Rurka – Grindbox – Funbox - Quoter - Bank

Zespół pokamedulski
Kościół został wzniesiony dla zakonu Kamedułów, przybyłych tu z Bielan krakowskich w latach 1669-1710, lecz prace wykończeniowe ciągnęły się przez następne pół wieku. Kościół wzniesiony został w stylu późnobarokowym na planie wydłużonego ośmioboku z dwoma dużymi kaplicami. Wnętrza kościoła zdobi stiukowa dekoracja rokokowa oraz cenne obrazy. W zakrystii na sklepieniu znajdują się malowidła M. A. Palloniego z drugiej połowy XVII wieku kościele znajduje się serce Michała Korybuta Wiśniowieckiego oraz grób Stanisława Staszica.
Oprócz kościoła zachowane są do dziś inne zabudowania klasztorne: refektarz, infirmeria, dom gościnny i eremy. Każdy zakonnik kamedulski miał swoją odrębną mini pustelnię-mały domek z ogródkiem, zwany eremem. Takich eremów zachowało się do dziś na Bielanach 13.
Najbardziej znanym kamedułą, dzięki powieści Henryka Sienkiewicza, na warszawskich Bielanach był brat Jerzy czyli pułkownik Michał Wołodyjowski - jego figura w habicie znajduje się w otworze wieży kościoła.
W kościele kręcone są zdjęcia do serialu telewizyjnego "Plebania".
Kameduli zostali wypędzeni z Warszawy przez zaborców i nie wrócili już nigdy na warszawskie Bielany.

Dawny fort Bielański
Fort VIII Twierdzy Toruń – pośredni fort u wylotu ul. Bielańskiej.
Fort powstał w latach 1888-1890 na planie trapezu. Był przeznaczony dla trzystuosobowej załogi i obsługi dział, zaś uzbrojenie całości stanowiło sześć dział. Dostęp do obiektu był broniony jedynie przez wały ziemne oraz żelazny most zwodzony nad suchą fosą, wiodący do bloku wjazdowego z bramą główną. Z barkami fortu łączyło się pięć schronów piechoty. W 1893, w czasie modernizacji, otrzymał trzy pancerne wieżyczki obserwacyjne typu W.T90.
Po powrocie Torunia do Polski w 1920 został zaadaptowany na koszary. W czasie hitlerowskiej okupacji Torunia w czasach II wojny światowej pełnił funkcję więzienia śledczego przeznaczonego dla ludności polskiej. Trafiło do niego wielu aresztowanych członków pierwszych polskich organizacji konspiracyjnych w Toruniu, z których kilkunastu zostało zamordowanych na terenie fortu. Inna część zginęła w masowych egzekucjach w lesie Barbarka. 16.04.1940 r. wywieziono do Ravensbrücku z fortów toruńskich około 120 do 150 kobiet. 6 VII 1940 91 więźniów fortu zostało przewiezionych do Sachenhausen. W dalszym okresie okupacji hitlerowcy urządzili na terenie fortu magazyn Luftwaffe.
Na terenie fortu znajduje się mocno już zdewastowany pomnik składający się z dwóch mieczy i tablic z herbem Torunia. Pierwotnie opatrzony był on napisem "Zginęli za Ojczyznę", dziś nieczytelnym.
W latach 60. podjęta została częściowa rozbiórka obiektu. Ostatecznie prac dekonstrukcyjnych nie zakończono, niemniej fort nie ma od tego czasu gospodarza i systematycznie niszczeje, zalewany przez wodę i dewastowany. Do dziś zachowała się jedna wieżyczka obserwacyjna, oba położone na wale schrony oraz linie umocnień ziemnych.

Ciekawe miejsce

Knajpka „Pod Podłogą”
Niedaleko przy ulicy Płatniczej 35/37 położona jest też knajpka „Pod Podłogą”, stworzona przez aktorkę Krystynę Sienkiewicz, która wcześniej miała tu swoją galerię. Piwnica jest czarodziejska, pełna bibelotów, jest Mona Lisa i Mon Lis (z twarzą mężczyzny), portrety Wioletty Willas, aktorów i innych sław. Mała okienka stwarzają specyficzny półmrok. To ciekawe i warte odwiedzenia miejsce z tanim domowym jedzeniem, przyrządzanym z sercem.

Zielony most na Lubomelskiej
Wszystkie ulice Starych Bielan są zielone i piękne, a na Lubomelskiej można zobaczyć jak bujna zieleń pożera elementy tkanki miejskiej. Jest to niezwykłe zjawisko. Bluszcz który szczelnie porósł słupy elektryczne z przewodami tworzy nad ulicą Lubomelską zielony most. Dodatkowo jeden z konarów jabłoni tak mocno pochyla się nad drogą że trzeba było go podeprzeć drewnianą drabinką stojącą na chodniku.
 

Apartament STARE BIELANY to komfortowe tanie noclegi blisko Metra, CMKP, UKSW, AWF, SGSP. Niedaleko znajduje się Szpital Bielański.

W pobliżu Marymont,Bielany,Żoliborz.